Chociaż moduł PV wytwarza moc pod wpływem promieni słonecznych, wiele innych elementów jest niezbędnych do prawidłowego prowadzenia, kontroli, konwersji, dystrybucji i przechowywania energii wytwarzanej przez instalację. W zależności od wymagań funkcjonalnych, główne komponenty są stałe: moduły PV, przetwornica DC-AC (inwerter), okablowanie oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe zarówno po stronie prądu stałego (DC), jak i prądu przemiennego (AC). Dodatkowe elementy mogące stanowić instalację PV to baterie akumulatorów, kontrolery ładowania baterii oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe.
Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd, jeżeli tylko docierają do nich promienie słoneczne. Niska temperatura powietrza jest czynnikiem korzystnym dla instalacji, ponieważ panele bardzo dobrze działają w niskiej temperaturze. Jednak warstwa śniegu leżącego na panelach ogranicza możliwości dotarcia do nich promieni słonecznych. Należy pamiętać, że produkcja energii będzie mniejsza z uwagi na krótki czas pomiędzy wschodem i zachodem słońca. W zimowych miesiącach Słońce jest bardziej oddalone od Ziemi, kąt padania promieni słonecznych też jest inny niż latem. A i dni słonecznych jest znacznie mniej oraz są one krótsze niż w czerwcu, lipcu czy sierpniu.
Instalację fotowoltaiczną może zainstalować każda osoba posiadająca określony stosunek prawny do nieruchomości (własność, wynajem, dzierżawa), na której ma ona powstać. Przeciwwskazaniem do montażu może być duże zacienienie lub bardzo zły stan techniczny dachu.
Panele fotowoltaiczne mogą być montowane na dachu budynku (skośny, płaski) oraz na specjalnej konstrukcji na gruncie działki. Warunkiem efektywnego działania paneli jest bezpośrednie padanie promieni słonecznych oraz brak zacienienia.
Wielkość instalacji zależy od zużycia energii elektrycznej, od dostępnej powierzchni do zamontowania paneli, oraz od preferencji inwestora. Nasi doradcy pomogą dobrać instalację, dzięki której nie trzeba się przejmować rosnącymi cenami prądu.
Moduły fotowoltaiczne zanim zostaną wprowadzone na rynek są poddawane ścisłej kontroli oraz różnym testom, dlatego ich awaryjność jest bardzo niska. Producenci dają gwarancję od 10 do 12 lat na panele fotowoltaiczne oraz 20 do 25 lat na spadek mocy.
Panele fotowoltaiczne są odporne temperatury: wysokie (do +85 stopni Celsjusza) i niskie (do -40 stopni Celsjusza). Wytrzymają więc tropikalne lata i srogie zimy, ale też duże i szybkie zmiany temperatur, gdy za dnia jest np. +20, a w nocy bliżej 0.
Instalacja fotowoltaiczna wykonane jest z elementów wodoodpornych, które wytrzymają ulewne deszcze i śnieżyce. Nawet gruba pokrywa śnieżna nie powinna uszkodzić modułów. Panele fotowoltaiczne są także odporne na silne wiatry, nawet takie dochodzące do 130 km/h. O ile jednak same porywy wiatru nie zagrażają modułom, to już gałęzie czy drzewa połamane przez wichurę mogą poważnie uszkodzić ogniwa.
PV może także uszkodzić silny i duży grad, a także ogień.
Kąt nachylenia dachu ma znaczenie dla uzysku energii, więc żeby uzyskać odpowiedni kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych montuje się specjalne konstrukcje. Optymalny kąt nachylenia dla naszej szerokości geograficznej to 30-40 stopni w przypadku ustawienia paneli w kierunku południowym i ok. 15-25 stopni dla instalacji wschód-zachód.
Koszt instalacji zależy od jej mocy zainstalowanej oraz zastosowanych materiałów (paneli i inwertera) Im większa instalacja tym cena jednostkowa instalacji maleje. W celu uzyskania wyceny zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą, który przeprowadzi audyt i określi jaka moc przyłączeniowa będzie potrzebna.
Okres zwrotu inwestycji zależy od kilku czynników. Średni czas zwrotu inwestycji wynosi ok. 8 lat, co daje roczną stopę zwrotu na poziomie 13%.
W Polsce przykładowa instalacja o mocy 10 kWp generuje średnio w ciągu roku ok. 10 000 kWh. Ilość wytworzonej energii elektrycznej zależy od rodzaju i sprawności paneli, a także od warunków atmosferycznych.
Zgodnie z polskim prawem energię magazynuje w sieci elektroenergetycznej, skąd może ją odebrać w stosunku 1 : 0,8. Zmagazynowaną energię możesz odebrać w ciągu 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii do sieci. W pierwszej kolejności wykorzystana będzie najstarsza energia w magazynie, dzięki czemu pozwoli to maksymalnie wykorzystać nadwyżki.
Sprawdź jak, działa fotowoltaika jesienią i zimą, a także zagrożenia, które wpływają na jej wydajność.
O czym należy pamiętać podczas czyszczenia fotowoltaiki? Zapoznaj się z naszych artykułem, aby nie ominęła się żadna ważna kwestia!
Jeżeli chcesz się uniezależnić od największych dystrybutorów energetycznych, musisz zapoznać się ze współpracą systemów, jakie oferuje pompa ciepła, fotowoltaika i ogrzewanie podłogowe.