Korzystne finansowanie inwestycji

Profesjonaliści z branży odnawialnych źródeł energii zatrudnieni w firmie Arenella przedstawią najkorzystniejsze rozwiązania finansowania inwestycji, a także pomogą skompletować dokumenty oraz wypełnić wszystkie formalności.

Ulga podatkowa na fotowoltaikę

Od 1 stycznia 2019 roku istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej m.in. na instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła wraz z osprzętem, a także ich montażem. Według ustawy z ulgi będą mogli skorzystać podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (stawki 18% lub 32%), 19% stawki podatku – tzw. podatek liniowy oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych „będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych” 

Agroenergia - kluczowe cechy konkursu:

 • nabór ciągły do 31.12.2025 r
 • liczy się kolejność składania wniosków (do wyczerpania środków),
 • przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie,
 • dostępność dla rolników indywidualnych i osób prawnych (posiadacz lub dzierżawca gruntów od 1 ha do 300 h),

Dofinansowanie bezzwrotne:

Moc instalacji [kW]: 10 < kW 

brak dotacji,

moc instalacji [kW]: 10 < kW ≤ 30

dotacja do 20% i nie więcej niż 15 000 zł,

moc instalacji [kW]: 30 < kW ≤ 50 

dotacja do 13% i nie więcej niż 25 000 zł

Dodatkowo

– dla przedsięwzięć dotyczących budowy instalacji hybrydowej, tj. fotowoltaika wraz z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa wraz z pompą ciepła, sprzężonej w jeden układ, dofinansowanie wylicza się na podstawie mocy zainstalowanej obydwu urządzeń, zgodnie z powyższym zapisem oraz przewiduje się dodatek w wysokości 10 tys. zł.

– dofinansowanie w formie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych dla towarzyszących magazynów energii, przy czym koszt kwalifikowany nie może wynosić więcej niż 50% kosztów źródła wytwarzania energii.
Przy obecnych cenach rynkowych instalacji dofinansowanie dla rolnika może wynosić około 20 - 25 tys. zł przy instalacjach 25 kWp i 26 – 32 tys. zł przy instalacjach 50 kWp. Dodatkowo 10 tys. zł za pompę ciepła i 20% na magazyn energii. Znacznie większe kwoty niż 5 tys. zł dostępne w „Mój Prąd”

Budżet konkursu: do 170 000 000 zł

Procedura

1.

Złożenie wniosku o dofinansowanie

2.

Wykonanie instalacji

3.

Opłacenie faktury

4.

Wnioskowanie o wypłatę dofinansowania        

Mój Prąd 3.0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że uruchomienie kolejnej edycji programu planowane jest na 1 lipca 2021 r. Jest też dobra informacja dla osób, które kupiły instalację fotowoltaiczną po 31 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że osoby zainteresowane dotacją z nowej edycji tego programu nie muszą czekać z wydatkami związanymi z inwestycją w fotowoltaikę.

Warunki programu „Mój Prąd 3.0”

 • rozpoczęcie nowego naboru planowane jest na 01.07.2021 i ma on trwać do 20 grudnia 2021 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków,
 • koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r.,
 • finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego),
 • przedział mocy instalacji: 2-10 kW,
 • dotacje mają objąć instalacje PV i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej,
 • dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby,
 • Mój Prąd, a ulga termomodernizacyjna – otrzymaną w 2021 r. dotację z programu „Mój Prąd”, w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania za 2021 r., w zeznaniu podatkowym składanym w przyszłym roku.

Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, trwają przygotowania związane ze szczegółowymi zasadami nowej edycji programu priorytetowego „Mój Prąd”, w tym przewidywanej wysokości dofinansowania. Z zapowiedzi wynika, że trzecia edycja programu Mój Prąd będzie znacznie bardziej rozbudowa. Planowane wsparcie miałoby obejmować dodatkowo magazyny energii czy przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych.

Realizacja programu

Lata 2018-2029

Podpisywanie umów

Do 31.12.2027 r.

Zakończenie wszystkich
prac objętych umową 

Do 30.06.2029 r.

Program Czyste Powietrze

“Czyste powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnością finansowym.

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego.

103 mld zł do wykorzystania do 2029 roku na wymianę/zakup i montaż ekologicznych źródeł ciepła oraz termomodernizację.
Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych. 

Nabór wniosków:

Prowadzony będzie w trybie ciągłym – wnioski oceniane na bieżąco.
Wnioski będą przyjmowane i rozpatrywane przez właściwe terytorialne Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Terminy składania i rozpatrywania wniosków oraz sposób ich wypełniania będą zamieszczone na stronach internetowych właściwych WFOŚiGW.

Przykładowo:

Inwestując w zmianę źródła ogrzewania na pompę ciepła, dodatkowo zasilaną fotowoltaiką można uzyskać dofinansowanie 23 tys. Zł. (18 tys. Na pompę ciepła + 5 tys. Na fotowoltaikę). Dodatkową formą wsparcia dla właścicieli domów jest termomodernizacyjna ulga podatkowa.

Kredyt na instalację fotowoltaiczną

Osobom zainteresowanym własną instalacją fotowoltaiczną, które nie dysponują odpowiednio dużą gotówką, proponujemy kredyt ekologiczny na zakup instalacji fotowoltaicznej.

W najbliższych latach podwyżki cen prądu są nieuniknione. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na instalacje PV, na popularności zyskują też kredyty na fotowoltaikę.

Dzięki współpracy z podmiotem bankowym możemy zaoferować Państwu bardzo korzystne, niskooprocentowane kredyty na zakup systemów ekologicznych, nie tylko instalacji fotowoltaicznej, ale również pompy ciepła.

Nowoczesne rozwiązania systemowe banku pozwalają na otrzymanie decyzji przyznania finansowania na panele słoneczne nawet w kilka minut. Co więcej, możliwe jest też zawarcie umowy w domu Klienta lub zdalnie, bez konieczności podpisywania umowy w wersji papierowej 

Chcesz poznać więcej informacji na temat oprocentowania, okresu kredytowania czy prowizji? Zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy umieszczony na naszej stronie lub bezpośrednio do specjalisty zajmującego się kredytami w naszej firmie.

Karolina  

Specjalista ds. finansowania inwestycji

Tel. 538 442 247