Fotowoltaika w okresie jesienno-zimowym

Fotowoltaika jest instalacją, która wytwarza prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. W Polsce zyskują coraz większą popularność, a to za sprawą wykorzystania ekologicznej energii. Rozważając inwestycję w fotowoltaikę dla domu, czy firmy wiele osób zastanawia się nad jej wydajnością w okresie jesienno-zimowym.

Instalacje fotowoltaiczne działają przez cały rok. Oznacza to, że nawet przy niskich temperaturach i małym nasłonecznieniu, bez przerwy wytwarzają prąd, jednak przy nieco mniejszej wydajności. Wiele ekspertów uważa, że przy odpowiednio zamontowanej konstrukcji i konserwacji, energia będzie spływać, przez cały czas!

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wiele zagadnień, związanych z efektywnością fotowoltaiki zimą.

Instalacje fotowoltaiczne - Zagrożenia Instalacje fotowoltaiczne

Jednym z czynników, które sprzyjają fotowoltaice jest wiatr. To właśnie on schładza panele krzemowe, przez co ma ogromny wpływ na ich sprawność. Większym zagrożeniem, mogą się stać mgły i występujące z nimi zachmurzenia, ponieważ utrudniają dostęp promieni słonecznych do paneli. Jednak największą niepewnością, może okazać się zalegający śnieg na modułach. Nawet 2-centymetrowa warstwa śniegu, znacząco obniży pracę paneli. Szacunki mówią, że panele w taki przypadku mogą działać jedynie w 20%. Aby uniknąć tego zjawiska, należy umieścić panele na dachu, czy ziemi pod kątem od 30°C do 45°C, tak by śnieg, mógł automatycznie się z nich zsunąć.

Mit o wysokiej temperaturze

Przyjęło się bardzo mylne twierdzenie, że energia słoneczna jest tożsama z wysoka temperaturą powietrza. Ilość przenikających do modułów, promieni słonecznych nie jest powiązana z temperaturą. Prawdą jest, że najwięcej energii produkują panele latem, ale wiąże się to z długością dni i zachmurzeniem. Jak wiadomo, słońce latem wędruje dłużej po niebie niż zimą - ma to ogromny wpływ na zagrzanie paneli. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że latem jest mniej zachmurzone niebo, dlatego w okresie jesienno- zimowym fotowoltaika może okazać się mniej wydajna.

Ciekawostka

Wbrew pozorom, wysoka temperatura panująca na zewnątrz przyczynia się do wzrostu temperatury modułów fotowoltaicznych. Oznacza to spadek napięcia moduły PV, a co za tym idzie ogranicza produkcję energii. Panele fotowoltaiczne najlepiej prosperują w temperaturze 25°C. Upalne miesiące mogą spowodować niższą sprawność instalacji.

Resumując: Odpowiednio przygotowana instalacja, również w okresie jesienno-zimowym zda egzamin!

ZAPRASZAMY NA KOSNULTACJE!

Dzięki doświadczonemu personelowi posiadamy zaplecze umożliwiające realizację każdej inwestycji i nie boimy się trudnych tematów.