Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Regularna i prawidłowa konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromny wpływ na ich efektywną pracę. Tylko czysta nawierzchnia modułów PV zapewni bezawaryjną pracę, ale przede wszystkim optymalne pochłanianie promieni słonecznych. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak czyścić fotowoltaikę, zostań na naszej stronie.

Zwiększ wydajność paneliPanele słoneczne

Instalacje fotowoltaiczne jak wiele urządzeń, pod wpływem czynników atmosferycznych ulega pobrudzeniu. Ważną kwestię odgrywa wtedy mycie instalacji. Zazwyczaj nie jest to proste zadanie, ze względu na to, że część modułów położona jest na dachu. Dodatkowo źle wpływającą kwestią jest również przekaz medialny, zawierający informacje o tym, że fotowoltaika czyści się samodzielnie, pod wpływem warunków atmosferycznych jak na przykład deszczu. To prawda, że może zmyć zalegającą warstwę kurzu, jednak nie usunie zanieczyszczenia całkowicie. Niekiedy same opady niosą ze sobą wiele nieczystości.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można czyścić samodzielnie, lub zlecić to zadanie fachowcom, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem i wiedzą jak postępować z całą pielęgnacją.
Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie, zrób to za pomocą wody destylowanej i miękkiej gąbki. W przypadku, kiedy panele będą bardzo zabrudzone, możesz użyć do mycia mydła. W przypadku dużego zabrudzenia pomocny okaże się również płyn do mycia szyb. Należy pamiętać, że każdą substancje trzeba dokładnie spłukać.

Kiedy czyścić panele?

Instalacje fotowoltaiczną należy czyścić najlepiej wiosną lub pod koniec lata. Powinno się przy tym zachować dużą ostrożność, przede wszystkim wtedy, kiedy jeżeli panele położone są na dachu. Warto pamiętać, żeby nie czyścić paneli w samo południe, kiedy temperatura jest najwyższa, ponieważ moduły są wtedy bardzo nagrzane. Najlepszą porą na ich czyszczenie jest poranek lub wieczór.

 

ZAPRASZAMY NA KOSNULTACJE!

Dzięki doświadczonemu personelowi posiadamy zaplecze umożliwiające realizację każdej inwestycji i nie boimy się trudnych tematów.